Advertisements
Sākums > Padomi > Kā rakstīt iespaidīgas rekomendācijas vēstules

Kā rakstīt iespaidīgas rekomendācijas vēstules

15 jūnijs, 2012. Komentēt Go to comments

Pēdējos 3 gados esmu uzņēmis komandā vairākas jaunas sejas, un gandrīz vai tikpat daudzām sejām teicis ardievas. Daudziem nepatīk mans darba stils, citi atrod labāk apmaksātu darbu un izmanto firmu kā pakāpienu savās karjeras kāpnēs. Protams, ir arī tie kuri uzkrīt visai komandai tik ļoti uz nerviem, ka paturēt viņus būtu tāpat kā ielēkt lapsu midzenī ar asiņainu vistu piesietu pie vēdera. Vienu vārdu sakot, lietas kurām būtu jānotiek notiek, un tas priecē. Sakot ardievas, varbūt par vecmodīgu ieradumu, bet tomēr ieradumu esmu sācis rakstīt rekomendācijas vēstules. Kāpēc? Tāpēc ka cilvēki dod man rekomendācijas vēstules, un atzīšu – iespaidīgs apjoms cilvēku patiesi atstāj uz mani iespaidu ar savām vēstulēm.  Neiet runa par tiem cilvēkiem kas atnāk pie tevis un iespiež rokā lapiņu kurā brālēna draugs uzrakstījis ka mīl tavu darbu, neiet runa par to ka darba devējs ir uzrakstījis 30 teikumus skaisti vītā rokrakstā. Es runāju par tām vēstulēm, kuras lasot tu aizdomājies, un izproti to cilvēku, kas nervozs stāv tavā priekšā, kamēr tu lasi ko par viņu var pateikt citi.

Tā nu šeit it Kristapa nepārspējamais 5 punktu ceļvedis iespaidīgas rekomendācijas vēstules tapšanā.

1. Gan labās gan sliktās īpašības.

Es dievinu lasīt starp rindām vārdus – strādā kā zirgs, bet darbā vienmēr ierodas vēlu. Kāpēc? Tāpēc ka mani interesē ne tikai tas ko Tu māki darīt, bet arī tas ko Tu nemāki, un ja es spēju atrast cilvēku, kurš ne tikai spēj kaut ko iemācīt man, bet kam arī es spēju padot roku, darbs komandā pilnībā pārvēršas, kļūst daudz personīgāks, dziļāks un ilgmūžīgāks. Neviens nevēlas pieņemt darbā supermenu, jo viņi parasti izrādās daudzkosīgi ego maniaki, kas nespēj sastrādāties komandā, viņiem nekad nekas nav labi, un pārējie cilvēki darbā nespēj atrast ar viņiem kopīgu valodu. No otras puses, neviens tāpat neticēs tam cik neiedomājami perfekts, zolīds un pūkains cilvēciņš Tu esi :)

2. Ne tikai vispārinātas muļķības, bet detaļas.

Nekas neiekļauj savā rekomendācijas vēstulē teikumus kas ir tik ļoti vispārināti, ka tūlīt vilki sāks gaudot. Piemēram, man personīgi parauj uz augšu lasot šādas muļķības – “Artūram padodas mārketings un saskarsme ar klientu. Viņš māk programmēt. Artūrs ir atbildīgs un nosvērts cilvēks.” Muļķības! Tikpat labi mēs varētu uzrakstīt cik skaisti viņš ēd citronus! ; šis jau ir labāk – “Strādājot mūsu uzņēmumā Artūrs paralēli apmeklēja 6 mēnešu mārketinga apmācību, kuras laikā viņš uzrādīja teicamus rezultātus darbā ar klientiem. Artūram ir pieredze gan kontaktējoties ar klientiem pa telefonu, e-pastu un vadot sarunas klātienē. Mūsu pieredze darbā ar viņu bija vairāk kā pozitīva un vairākos gadījumos Artūrs pierādīja sevi kā teicamu sarunvedēju starp firmai nozīmīgiem klientiem un pasūtītājiem. Artūrs māk programmēt [uzskaite ar ko tad īsti viņš māk]. Darba laikā mums nebija iespēju pārbaudīt viņa zināšanas, taču Artūrs vairākos gadījumos palīdzēja mums atrisināt ar programmēšanu saistītas firmas iekšējās problēmas.” Nu mēs vismaz zinām kas par putnu viņš ir :)

3. Vēstuli jāraksta cilvēkam, kurš zin kas tu patiesībā esi.

Ja Tu nāc no skolas kurā ir 16 bērni klasē, un 5 klases visā skolā es būšu priecīgs lasīt rekomendācijas vēstuli no Tava pasniedzēja. Ja Tu nāc no ģimnāzijas kurā ir 15 paralēlklases un 35 bērni klasē, tad Tava ģeogrāfijas skolotāja parakstīta rekomendācijas vēstule ir tikpat vērta kā suņa slienas uz paklāja. Viens no visbrīnišķīgākajiem pārsteigumiem ko es jebkad lasīju bija rekomendācijas vēstule no tās pašas profesijas speciālista, kas gadiem ar viņu spēlēja golfu katru sestdienu. Konkrētajā gadījumā daudz augstāk kvalificēts programmētājs atzina, ka mīl sarunāties ar šo mazāk pieredzējušo personu katru nedēļu par profesionālo darbu, un to cik ļoti viņš apbrīno šī jaunā cilvēka prasmes un tieksmi pēc labākiem rezultātiem. Es vairāk nosvēršos ticēt cilvēkam ar kuru Tu kopā spēlē golfu, kā cilvēkam kas ir vairāk vai mazāk spiests par Tevi sacerēt kārtējo nenozīmīgo eseju.

4. Profesionāla valoda, un profesionāls ieskats darbā.

Ja Tu nodarbojies ar inženieriju, es vēlos lasīt par inženieriju. Ja Tu glezno, es vēlos lasīt par otu biezumu, krāsas pamata kvalitāti un materiālu no kura gatavots Tavs molberts. “Viņš dara šīs jaukās maģiskās lietiņas un mēs redzam ūberāsomīgus rezultātus” – neies krastā. Katrā nozarē ir profesionāli termini un profesionāla valoda. Arī sekretārēm ir savas profesionālās nišas, un arī apkopējs ar pieredzi zin kāda veida līdzekļi vai materiāli jāpielieto efektīvākam darbam. Nebaidies iekļaut šīs detaļas savā aprakstā, jo tās ir patiesi svarīgas lietas, kas ļaus daudz pozitīvāk vērtēt Tevi kā darba materiālu, kā arī papildinājumu komandai.

5. Iemācies pateikt nē.

Neļauj savas draudzenes mātei rakstīt Tev rekomendācijas vēstuli, tikai tāpēc ka viņa vēlas būt jauka pret Tevi. (it kā tas notiktu bieži :D ) Neļauj savam draugam, kolēģim vai pat priekšniekam rakstīt vēstuli tāpat vien. Izvēlies cilvēku kuram Tu uzticies, un kura vērtējumam Tu uzticies. Iemācies pateikt nē, un iemācies ka laba vēstule prasīs no Tevis smagu darbu vienā veidā vai otrā. Ja Tu esi patiesi labs darbinieks, šīs vēstule nāks viegli. Ja Tu neesi spīdošs darbā, atrast tikpat iespaidīgu vēstuli, būs tikpat grūti kā atrast jaunu darbu :)

Advertisements
  1. Vēl nav komentāru.
  1. No trackbacks yet.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: