Advertisements
Sākums > Bez kategorijas > Inflācija piezemēsies mīksti…

Inflācija piezemēsies mīksti…

15 februāris, 2008. Komentēt Go to comments

Kā jau zināms inflācija ir viens no ekonomiskajiem rādītājiem kas ziņo par tirgus “pārkaršanu” ,norāda uz pārlieku lielu naudas daudzumu apritē, vai tieši otrādi, pārlieku lielu preču pieplūdumu. Latvijas gadījumā inflāciju veido abi šie faktori un veicina arī gaidu inflācijas faktors, kas rada izmaiņas sociālās domas sektorā. Cilvēki vairs netaupa un nekrāj, bet inflācijas iebiedēti iepludina tirgū visus savus līdzekļus lai izmantotu pēc iespējas vairāk preces un pakalpojumus, kuru cena drīzumā var pieaugt vēl dramatiskāk. Inflācija Latvijā 2008. gada Janvārī sasniedza gandrīz 15 % atzīmi, kas aptuveni piecas reizes pārsniedz ekonomiski pieļaujamo inflāciju. Latvijas tirgus jau sāk pamazām atdzist, par to liecina IKP pieaugums 2008. gadā, nodarbinātības pieaugums līdz 69 % , kredītu apjomu samazināšanās par vairāk kā 30 % , nekustamo īpašumu pārdošanas apjomu samazināšanās, privātā patēriņa atslābums. Atliek cerēt ka šie faktori mainīsies straujāk, kā pati inflācija, jo tas ir vienīgais veids mūsu ekonomikai nepārkarst, un neradīt ekonomisko krīzi, neļaut tirgum sagrūt.

Lai tas notiktu mūsu ekonomikai no inflācijas krīzes ir “jāpiezemējas mīksti” ,pakāpeniski, neietekmējot nozīmīgus tirgus segmentus un turpinot veicināt tirgus attīstību, eksportu.

Ietekmīgā žurnāla The Economist drukātajā versijā publicēts raksts, kurā tiek prognozēts, ka Latvija, Igaunija un citas Austrumeiropas valstis piezemēsies mīksti.

The Economist rakstā norādīts, ka ortodoksālā ekonomika paredz, ka liels konta deficīts, augsta inflācija, un fiksēts valūtas maiņas kurss ir letāla kombinācija. Tomēr pēc baiļu pilna gada  izskatās, ka Austrumeiropas valstu ekonomikas, kurās tika sagaidīta strauja kūleņošana uz leju, virzās mīkstās piezemēšanās virzienā.

Igaunijā izaugsme no divciparu skaitļa ir samazinājusies līdz 4,5%, mazumtirdzniecība Latvijā no 25% pieauguma ir nomierinājusies pie 10%, līdz ar ko The Economist prognozē, ka pat ja daļa mājokļu kredītu ņēmēji nespēs atdod aizņēmumus, radušās ekonomikas problēmas būs iespējams uzveikt.

The Economist oponē Eiropas Komisijas brīdinājumam, ka Latvijā varētu notikt smagā piezemēšanā, citējot ekonomikas izpētes konsultantu no Capital Economics, kas norāda, ka krīzi, kas spiestu mainīt lata piesaisti eiro, varētu izraisīt tikai kādas lielas bankas sabrukums.

Advertisements
  1. Vēl nav komentāru.
  1. No trackbacks yet.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: